Příběh končí, my ne!


>>POD HROZBOU KLETBY CRUCIATUS<<

Ďasovec

12. ledna 2013 v 11:36 | Ann Taylor |  Magičtí tvorové
Od ohnivého živlu je na čase přenést se i k dalším, s nímž též souvisí spousta magických tvorů, a to vodě.

Ďasovec, v originále Grindylow, je světlezelený rohatý vodní démon jezer Irska a Británie, který má žluté nebo bílé oči, měří méně než 6 stop a nemá na povrchu těla žádnou srst ani chlupy, je agresivní vůči kouzelníkům i mudlům, tedy všem lidem, co se k němu přiblíží, ale v některých případech si ho dokáží ochočit jezerní lidé. Má dlouhé a úzké prsty, kterými dokáže vyvinout mocný stisk, ale které se také dají snadno zlomit.
Živí se drobnými rybkami a vodním zvířectvem
Je nebezpečný proto, že se dokáže zmocnit dětí či i dospělých lidí, kteří se zatoulají příliš blízko břehu jezera či tůně, a následně je může stáhnout pod hladinu a utopit.


Znám však není pouze z Harryho Pottera, ale je to regulérní Britský a Irský démon, který vystupuje i pod jinými jménem.
V hrabství Lancashire jako Zelenozubá Jenny, v jiných částech Anglie jako dlouhoruká Nellie. Ve studních zase sedí blízká příbuzná ďasovce, studniční Peg.

Mýty o vodních démonech, ať už s jakýmkoli jménem, se vytvořily podle Carol Rose, odbornice na démony a duchy, jako strašení dětí, pomocí kterého vychovatelky a rodiče odpuzují od nebezpečných a tajemných míst poblíž vodních ploch, a snaží se tak zabránit jejich utonutí.

V Harrym Potterovi jsme se s Ďasovcem setkali dvakrát.
Poprvé, když ho Harry viděl v kabinetu profesora Lupina v akváriu a podruhé při druhém úkolu Turnaje tří kouzelníků, kdy se hejno ďasovců pokoušelo Harrymu znemožnit zachránit Rona a dostat se na hladinu, a kdy se jim zároveň podařilo odradit Fleur Delacoure od dokončení úkolu.

 


Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 12. ledna 2013 v 11:38 | Reagovat

Ještě bych ráda uvedla, že filmové pojetí ďasovců je poněkud odlišné od jejich popisované fyziognomie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.