Příběh končí, my ne!


>>POD HROZBOU KLETBY CRUCIATUS<<

Nurmengard

2. května 2017 v 14:38 | Ann Taylor |  Ostatní místa
Nurmengard je další z nechvalně proslulých míst světa Harryho Pottera. Tedy těch kouzelnických, kam se mudlové jen tak nedostanou a nejsou na jejich mapách. Je to totiž kouzelnické vězení, ale není zrovna podobné Azkabanu, i když je stejně děsivé.


Jde o ohromnou, ponurou pevnost, jako uhel černou a nahánějící hrůzu. Ve filmu má ještě vysokou střechu, je větší než Azkaban a stojí na skalní stěně. Navíc se teoretizuje, že by mohl být v Německu, a pokud opravdu je v nějakém pohoří, nejpravděpodobněji zní Bavorský les (německá strana Šumavy) nebo Hornofalcký les (německá strana Českého lesa). A ani vybavením si s Azkabnem nezadá, minimálně v jediné cele, jejíž podobu zhruba známe, temné a nepříjemné místnosti v nejvyšší věži, byla pouze kamenná postel a potrhaná, tenká deka.

Proč ale není tak úplně Azkabanem je především fakt, že to nevypadá, jako by v něm také působili mozkomorové. Mnohem pravděpodobnější je, že v něm pracovaly stráže. Stejně tak nejsou známá konkrétní ochranná kouzla, která ho hlídají, ví se pouze o tom, že má protipřemisťovací opatření jako Bradavice (proto, když se do něj Voldemort potřeboval dostat, musel letět a nemohl se jen přemístit), a také nemagickou ochranu sestávající z vysokých zdí a skalních masivů.

Postaven navíc nebyl jako místo, kam odklízet nebezpečné zločince, ale na příkazy černokněžníka Gellerta Grindelwalda k věznění jeho oponentů v dobách, kdy byl na vrcholu moci a terorizoval Evropu. Proto je i nad vchodem vyryt symbol relikvií smrti a jeho heslo "Pro vyšší dobro". Ač není známo v jakém jazyce, protože Grindelwaldova národnost nebo preferovaný jazyk nikdy nebyly popsány. Jen neexistují záznamy o tom, jak to v oněch dobách v Nurmengardu chodilo, protože jediný známý pokus o infiltraci dopadl tak, že Grindelwald všechny odpůrce zabil dřív, než stačili projít dveřmi. A když potom čelil svému někdejšímu nejlepšímu příteli Albusi Brumbálovi a byl jím poražen, sám se stal vězněm Numengardu a jeho diktatura skončila.


Není ovšem známo, jestli v pevnosti spolu s ním zůstávali i nějací další vězni alespoň na začátku a jestli Nurmengard stále používali jako vězení i za nového režimu zbaveného krutosti. V době jeho smrti už byl ve vězení pravděpodobně sám. Ale protože ho udržovali naživu třiapadesát let od jeho uvěznění v roce 45, někdo nebo něco muselo v pevnosti zajišťovat minimálně dodávky jídla a hlídat, zda ještě žije.

Až v roce 1948, při hledání březové hůlky, přišla za Grindelwaldem návštěva v podobě Voldlemorta, jenž se do Nurmengardu vloupal. Poté Grindelwadla vyslechl, a když zjistil vše, co by mohl o hůlce vědět, respektive to málo, co mu Grindelwald hodlal prozradit, zabil ho. Ale ne, že by se tomu Grindelwald zvlášť bránil, nebál se smrti a dá se říct, že k tomu, co provedl, cítil jisté výčitky. Tím bylo vězení opuštěno, avšak není vyloučeno, že bylo zrekonstruováno a otevřeno, ať už pro jakýkoli účel. A to se možná už ani nedozvíme. Na druhou stranu, protože ve filmové sérii Fantastická zvířata a kde je najít vystupuje Grindelwald (bez ohledu na to, že tvůrci nepochopitelně přepískli jeho věk... kdyby si nechali Lancela Lannistera, všichni mohli být spokojení), možná zjistíme víc alespoň o jeho vzniku.

Zajímavé také je spojení Nurmengardu s Norimberkem, v angličtině Nuremberg, městem, které si na počátku druhé světové války vyhlédli nacisté za jednu ze svých bašt a po válce naopak spojenci pro místo konání soudních procesů s válečnými zločinci. Stejně jako Nurmengard Grindelwald používal jako jeden ze svých pilířů a nakonec v něm sám sešel. I když už to jméno k tomu předurčuje. Samotné gard v noršitě stejně jako v třeba rumunštině znamená ohradu nebo opevnění, ve francouzštině garder znamená držet, strážit, ochránit nebo zachovat a i samotná angličtina má slovo guard s podobným významem.

 


Anketa

Ze známých škol bych nejradši

do Bradavic.
do Krásnohůlek.
do Kruvalu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.