Příběh končí, my ne!


>>POD HROZBOU KLETBY CRUCIATUS<<

Údajná chudoba Weasleyových

10. dubna 2018 v 13:32 | Ann Taylor |  Naše recenze na knihy
Weasleyovi jsou primárně známí pro tři rysy. Jsou zrzaví, je jich spousta a jsou chudí. O tom, že jsou zrzaví, není pochyb. Spousta jich je také, což lze empiricky prokázat jednoduchou matematikou. Ale jsou chudí? Opravdu chudí? Nakupují mnoho věcí z druhé ruky, jejich děti mají minimální kapesné a nemůžou si dovolit vyhazovat. Ovšem to není víc než realtivní chudoba, ze které by se mohli jednoduše vymanit. Protože jejich ostatní život o chudobě zrovna moc nevypovídá.
Víte, jak žije opravdu chudý člověk, který není zrovna bezdomovec? V nejlevnějším bydlení, s nejlevnějším a nekvalitním jídlem, pohybuje se v sociálních dávkách, o kterých vy třeba ani netušíte, že existují, třeba se vyzná i v charitě, a pokud rovnou nemá dluhy, nemá spoustu vymožeností jako internet, mobil, myčka, třeba i pračka, nebo je má staré, nebo se bojí, aby se to nerozbilo, protože by se musel obejít bez toho. A přestože kouzelníkům odpustím, že asi moc nepracují s dluhy, exekucemi a podobně (s výjimkou Luda Pytlouna), a že nepoužívaí internet, mobil a automatku, tohle prostě nejsou Weasleyovi.


Jak totiž žijí Weasleyovi? Doupě, což je jejich vlastní soukromý dům, má několik podlaží a ložnic takový dostatek, že téměř všichni mohli mít svou vlastní (nemyslím teď podivnou filmovou podobu, která je už na pohled tak nestabilní, že by neměla udržet ani toho ghúla). A je tak velký, že se do něj každoročně vejde hromada jejich dětí a několik jejich přátel. Není to sice honosné panství, ale je to jejich vlastní velký dům. K tomu mají i přilehlé pozemky, na kterých pěstují spoustu plodin, a dokonce vlastní mudlovské auto (respektive ho vlastnili až do druhého dílu), kterým běžně jezdili, tedy si mohli dovolit i pohonné hmoty (neřešili-li toto kouzelně).

Dále paní Weasleyová je dosti aktivní, pravidelně vaří hutná a bohatá jídla, polévky, omáčky, spoustu zeleniny, masa, vše doma poctivě připravené. Nezabírá jí to zase tolik času, protože spoustu věcí bleskově zastane kouzly, a ani to není podstata. Podstata je, že část těchto potravin si sami vypěstují a část očividně nemají problém zakoupit. Nutno navíc podotknout, že ve chvíli, kdy část jejich dětí již žila samostatně a část trávila celý školní rok v internátní škole, nebyly jejich výdaje na jídlo nijak vysoké. Možné je, že často hostili přátele, ale nepochybně to ani zdaleka nebylo každý den a uživit po většinu roku spíše dva lidi než devět bylo určitě jednodušší.

Vedle toho pan Weasley pracoval jako ministerský úředník na ne příliš atraktivním místě s ne příliš vysokým platem, ale podle všeho alespoň do návratu lorda Voldemorta mohl být kdykoli povýšen. Jednak to sám tvrdil a jednak? Na ministerstvu měl spoustu přátel a zcela očividně byl považován, případně oblíben natolik, že dostal lístky na mistrovství světa ve famfrpálu, a to do lóže ministra pořádající země, kam se kromě onoho ministra, ministra země druhého týmu (napadá mě, má Irsko vlastního ministra nebo ten jen nemá rád famfrpál?) a prominentních Malfoyových nedostal nikdo další, a to rovnou pro deset lidí. To není jako když někdo dostane volňásek na druholigový fotbal. To je jako dostat klubko lístků na Olympiádu do lóže ke královně.

Navíc veškeré okolnosti jejich života po celou dobu nedonutily paní Weasleyovou také začít vydělávat, přestože to není ani v kouzelnickém světě tak neslýchané. Ano, když se podíváme na jiné čistokrevné rodiny, Narcissa Malfoyová asi nepracuje, pochybuji, že Bellatrix provozovala jinou než svou zamilovaně smrtijedskou činnost, ani o jiných manželkách zejména smrtijedů, o nichž víme, že se vecpali na ministerstvo, nebylo řečeno, že někde pracují. (Když už jsme u toho, co vůbec dělali Potterovi? A Malfoyovi žijí z úspor a celé dny nedělají nic?) Obvykle jde ale taky o rody, jejichž bohatství je tak opulentní, že by to vnímali spíš jako urážku. Pokud si ale Weasleyovi neustále nemohou dovolit hromadu věcí a vycházejí zkrátka, a pokud paní Weasleyová většinu roku sedí doma s manželem v práci a dětmi v internátní škole, jsou tu jen tři možnosti. Buďto i ona považuje zaměstnání vlastní osoby za potupné, buďto by nebyla kvalifikovaná vykonávat jakoukoli práci, nebo zkrátka nejsou tak chudí, aby jim nestačil jediný příjem.

Abychom si to tedy shrnuli, mají ohromný dům, pozemky, prostředky na vyvařování takových chodů, které si kolikrát nemohou dovolit ani lidé, kteří by se za chudé sami nepovažovali, vystačí jim jeden plat, takže je nikdy nenapadlo posílat matku do práce, mají vlastní auto a nechybí jim nic, co mají ostatní kouzelnické rodiny. Pouze to často není nové a luxusní. Takže jejich "chudoba" se projevuje tak, že nemohou jen tak vypláznout peníze za novou hůlku kdy se jim zamane, dávají přednost hábitům z druhé ruky a neradi kupují nové učebnice. Pokud ale není zbytí, nakonec to stejně vždycky dokázali. Plus nelze zapomínat, že umí používat kouzla, která vyřeší spoustu věcí, jež by mudlům přidávali další náklady nebo alespoň ubírali čas (například nulové náklady pana Weasleyho za cestování do práce), a že jsme nikdy neslyšeli, jaký mají problém s poplatky za vyvážení odpadu nebo vodné a stočné. Lze docela dobře přijmout, že tyto náklady ani nemají, protože si dovedu představit, že mají vlastní studnu a že ostatní řeší magicky, protože tak jako tak se mi nezdá reálné, že by využívali mudlovské komunální služby.

Zkrátka taková "chudoba" nebyla zobrazená dobře, protože ve výsledku nejsou nijak zvlášť chudí, vlastně nemuseli vůbec být chudí. Pokud už chtěli tolik dětí, stačilo, aby paní Weasleyová taky začala pracovat. Ze všeho, co o nich víme, vyplývá, že jejich finanční problém spočívá pouze v nemožnosti nakupovat veškeré vybavení a oblečení nové a mít vyšší kapesné. Pokud celý zbytek v pohodě zvládají z jediného příjmu, celý druhý příjem by jim to královsky umožnil. A to Rowlingová měla být velice chudá a Harry Potter jí měl zachránit život. Moc do něj tuto zkušenost ale nepřenesla. Je to stejné jako se Simpsonovými. Taky se věčně objevují scénky, jak nemají peníze, ale jinak mají úplně všechno a lítají po světě, aniž by Marge s několika málo výjimkami víceméně z nudy musela do práce. A představa chudoby je, že v tom jejich střednětřídním luxusu občas nastrčí scénku, že kupují hrášek na splátky. Přičemž potom má každý vlastní počítač ve vlastním pokoji vedle vlastního mobilu. Ne, tak to... zrovna úplně není.
 


Komentáře

1 Atheira Atheira | Web | 14. dubna 2018 v 13:54 | Reagovat

Máš pravdu, jenže myslím si, že největší problém je právě v tom, kolik jich je. Dejme tomu, že by Weasleyovi měli jen třeba klasicky dvě děti. Pak by každé z těch dětí mohlo mít potřebné věci a vybavení nové, nebyla by potřeba kupovat z druhé ruky nebo dědit jeden po druhém, což by Weasleyovi posunulo možná i na úplně stejnou úroveň, jako je většina běžných rodin ostatních kouzelnických dětí v Bradavicích, nepočítaje zazobaný spratečky.
Jelikož je dětí ale tolik, nemůžou si dovolit to, co by šlo u jedináčka nebo u dvou. Je v tom, řekla bych, i určitá finanční gramotnost, kdy si někteří v zájmu vlastním i v zájmu svých dětí jsou schopni určit - ano, tolik dětí zvládneme, aniž bychom jim museli něco výrazně odepírat. Ačkoli totiž s rodinným rozpočtem vyjdou tak, že ani paní Weasleyovou to nenutí jít pracovat, jejich děti žijí v běžném kolektivu dětí, jejichž rodiče si mohou dovolit koupit jim nové věci. A to je asi přesně ten důvod, proč mezi ostatními platí za socky. Ona totiž Weasleyovic situace nikde nebyla skutečně popsána z úhlu pohledu dospělého člověka, ale především ve školním kolektivu, kde se běžně pohybuje i řada spratků - děti obecně nepřemýšlí o tom, jak funguje rodinný rozpočet a ani nemyslí způsobem, jak je zamýšleno v tomto článku. A tam se pak soudy vznáší jednoduše → je jich hodně, dědí po sobě hadry a učebnice → jsou to socky. Snad jediný dospělý člověk, který se k situaci Weasleyových nějak otevřeně vyjádřil byl Lucius Malfoy a podle něj bych asi úplně nehodnotila, že si všichni ostatní skutečně myslí, že je to rodina žebráků. Hádám, že je vlastně možný, že ostatní dospělí kouzelníci brali Arthura a Molly jako normální lidi, kteří si jen nemůžou dovolit rozhazovat. Nejhorší v tomhle ohledu bude ale asi fakt ten školní kolektiv.

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. dubna 2018 v 17:21 | Reagovat

[1]: Já to beru z pohledu zvenčí - řečmi v knize jsou nám prezentovaní jako chudí, vlastně jedni z nejchudších, ale faktickými okolnostmi v knize nejsou chudí. Zkrátka jako Simpsonovi. Mají všechno, ale aby to sedělo autorům do pointy, tak říkají, že jsou chudí, a občas přidají zmínku, že nemaj na hrášek. On zkrátka vlastní dům s pozemky, který nemám problém si udržet, odkrajuje obrovskou část ze skutečné chudoby.

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. dubna 2018 v 17:32 | Reagovat

[2]: A na druhou stranu, taky by mě zajímalo, jaké jsou výdaje na jejich život a zda náhodou není divné, že na to plat pana Weasleyho sotva stačí. Však bydlení je pokryté, elektřinu a plyn nemají (pravděpodobně, teď si neuvědomuju, jestli je popsané, jak u nich svítí), voda a odpad - stále mám pochybnosti, že to řeší mudlovsky, ale tam teda asi nějaký první výdaj bude, nemám dojem, že by se zatěžovali s mudlovskými daněmi a poplatky, pojištěním a podobnými věcmi, neřeší internet, mobily ani televizi a pak už jim do toho spadá jenom jídlo, oblečení, učebnice a zábava. Z toho učebnice a hábity jsou nárazové výdaje a jídlo řeší většinu roku jenom pro dva. K tomu jak už jsem psala nulové výdaje na dopravu, s výjimkou lístků na vlak do Bradavic. Tak jak to tam sakra funguje! :D

4 Atheira Atheira | Web | 14. dubna 2018 v 18:30 | Reagovat

[3]: Já bych řekla, že nad tím se nikdo takhle do hloubky nezamýšlel. Protože knížka pro děti. Protože nikdo nepomyslel na to, že by se na tohle nějaké dítě (většinou absolutně neznalé většiny výdajů) mohlo zeptat. A když, tak ho odbydem, že je to kouzelnický svět. :D

Ale jak sama říkáš - nemají prakticky žádné výdaje, které jsou v našem světě běžné. Mají dům, pozemky, dobře, to mají... Na jídlo asi taky. Ale hromadu věcí tahají až do roztrhání, dědí je... Co když prostě fakt plat pana Weasleyho postačí jenom na to a na nic víc? Představ si situaci, že neplatíš daně, energie (podle všeho mají světla pořešená nějak kouzelnicky, však ani v Bradavicích nemají vypínače :D), nemáš půjčky, nemáš hypotéku, elektroniku. Prostě nic, za co běžný člověk v našem světě vyplácne většinu výplaty.
A přesto máš peněz tolik, že sice žiješ ve vlastním, najíš se, ale jinak si nic extra navíc dovolit nemůžeš... To asi nebude zrovna velký plat, ne?

Dům i pozemky zkrátka mohou být po generace jejich - a předpokládám, že jsou - jelikož nemají hypotéky, půjčky a nic na splátky, těžko mohou někde dlužit tak velké peníze, aby na ně přišel exekutor. Navíc pochybuju, že u nich existuje (ale nikdy jsem nad tím nepřemýšlela). Domem nikde neručí, nikdo jim ho nesebere. Zároveň už pro ně není žádným velkým výdajem. Nevím, jestli to někde bylo pořešené, ale když jde po kouzelnicku ve vteřině uklidit, jdou provádět i opravy tak, aby byl dům obyvatelný? Nevzpomínám si, že by někde něco takového padlo, ale pokud ano, nemusí se o střechu nad hlavou prakticky bát a z finančního hlediska je vůbec nezatěžuje. Pokud si přes to všechno nemohou dovolit koupit dětem nový hábit nebo hůlku, pak ano, jsou chudí, poněvadž jim příjem vystačí jen na to nejnutnější. :-D
Že paní Weasleyová i přesto nepracuje bych viděla tak, že ono postarat se o tak velkou rodinu musí být děsný záhul a je taky hezky možné, že by se dohromady s prací zbláznila. A pak taky - co když je vážně jako zaměstnanec tak moc neupotřebitelná, že by si prostě práci nenašla? :D

Simpsonovi jsou podle mě zase trochu něco jiného. Je to taková ta nejběžnější společenská vrstva, prostě obyč rodina. Ale Amíci si standard asi představují nějak jinak, nebo nevím.

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. dubna 2018 v 19:57 | Reagovat

[4]:No právě, to je strašně divný! :D Výdaje minimálně, ale jeho plat to i tak sotva pokreje - to má ministerskej úředník tak děsivě málo? A co potom ti ostatní? Na ještě nižších postech, kteří ale třeba nemají ani svůj vlastní dům Jak by ti byli schopní vyžít? Vždyť by neměli ani na jídlo! To nedává smysl!  :D Teda jinej kromě toho, že to nepromýšlela natolik, protože pro děti to stačilo - ale tím pádem se v tom dál neměla vrtat a neměla se snažit ten svět pořád rozšiřovat a dělat ho i pro dospělé. Protože tím pádem ho lidi s chutí dál analzyujou a ono ejhle, on jí padá na hlavu, protože už základy moc nefungujou :D Spoustu jiných děl, kde příběh opravdu skončil příběhem a autor se nesnažil to nijak doplňovat, bych takhle nerozebírala, přestože by taky nefungovaly, právě proto, že se nesnažil z toho udělat prakticky paralelní vesmír se vším všudy, ale ona to dělá, tak se nemůže divit :D

Ale Simpsonovi jsou mimo úplně stejně, často prohlašují jak nemají peníze, jak si tohle a tamto nemůžou dovolit, a jindy zase letí do Austrálie a každej má svůj noťas. Tam je to silně nekonzistentní, a když mají vypadat chudě, tak ale jejich chudoba přesně jako u Weasleyových spočívá v tom, že si právě nemůžou něco koupit, zatímco mají celkem zajištěnej život. To ale chudoba v pravém slova smyslu není. Oni fakticky jsou celkem slušně zajištěná střední třída, ale občas se autoři pokusí je vydávat za chudou vrstvu a neberou v úvahu, že ta vypadá jinak (Kirk když zrovna nežije s Luann a bydlí na tý staromládenecký ubytovně ji asi reprezentuje nejlíp).

6 Atheira Atheira | Web | 14. dubna 2018 v 21:42 | Reagovat

[5]: Kdo ví, třeba má fakt zatraceně mizerný místo. Na takových místech je možný všechno. Stačily mi vidět ty brutální rozdíly u nás v bance (byly tam chuděry, co dělaly i soboty a stejně braly mnohem míň než my o pár dveří dál), takže to, že je úředník na ministerstvu mu ještě nezaručuje vůbec nic. Navíc mám takový dojem, že zmínka o jeho práci na mě kdysi i působila jako že sice dělá na ministerstvu, ale nic extra to prostě není. Ale třeba to byl jen můj tehdejší dojem, nijak jsem se v tom nehnípala. Tak i tak - může třeba mít pouze  dobrý známosti s některými vlivnými lidmi, což by vysvětlovalo třeba ty lístky na famfrpál.

U těch Simpsonů mi to přijde jako takový to klasický fňukání úplně běžných lidí. Znám pár ženských, co vedou přesně tyhle řeči, jak nemají peníze, nemají na nic a pak hurá, brutálně drahá dovolená! Přesně takový přístup jsem opravdu viděla u některých bývalých kolegyň. Neustálý vykládání, jak jsou chudý, dětem nemůžou koupit tohle a tamto, ale nakonec ty peníze vlastně maj. Nevím, to už bude nějaká lidská blbost nebo co.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.